مزیت چسب کاشی نسبت به سیمان

دسته بندی: دسته‌بندی نشده

چسب کاشی بهتر است یا سیمان؟

آیا تا به حال هنگام اتصال کاشی به دیوار یا کف ساختمان نمی‌دانستید از بین سیمان یا چسب کاشی کدام یک را استفاده کنید؟ اغلب پیش آمده است برای چسباندن چسب کاشی مواردی توصیه می‌کنند که از سیمان و یا چسب کاشی استفاده کنید و شما در این بین کاملا در تصمیمتان گیج خواهید شد. قیمت کم‌تر سیمان نسبت به چسب کاشی و مزیت هایی که فروشندگان در مورد سیمان ذکر می‌کنند، برخی را دچار سردرگمی می‌کند. در ادامه به ارجحیت و مزایا و معایب هر یک از دو مورد بالا می‌پردازیم.

مزیت های چسب کاشی نسبت به سیمان

 

  • چسب کاشی باعث افزایش سرعت اجرای کار می‌گردد و باعث بهبود ظاهری کاشی‌کاری و تمیزی کار نیز می‌شود. برای استفاده از چسب کاشی نیازی به مهارت زیادی نبوده و مشکلاتی مانند کنده‌شدن کاشی نیز کم می‌شود.
  • در هنگام اعمال چسب کاشی نیازی به ترکیب سیمان با شن و ماسه با نسبت دقیق وجود ندارد. با قرار دادن چسب بر روی دیوار یا سطح موردنظر زمان کاشی‌کاری بسیار کم است.
  • کیفیت اعمال چسب کاشی به دلیل امکان جابه‌جایی کاشی‌ها پس از چسباندن بر روی سطوح و تراز کردن آن‌ها بسیار بالا است. فاصله بین کاشی‌ها در این روش کم شده است. پس امکان نفوذ آب به دیوار و کف به دلیل این مزیت چسب کاشی کاهش می‌یابد. دو الی سه برابر سیمان، چسب کاشی چسبندگی دارند.
  • چسب کاشی باعث می‌شود زمان کاشی کاری به حداقل برسد. چرا که با چسب کاشی بر خلاف سیمان  نیازی به آماده سازی کاشی و خیساندن آن‌ها قبل از شروع کار نیست.
  • برخلاف سیمان با استفاده از چسب کاشی محدودیتی وجود ندارد. و با هر ابعاد کاشی و هر سطحی می‌توان از چسب کاشی استفاده نمود.

معایب چسب کاشی نسبت به سیمان

 

اینجا باید ذکر کرد که چسب کاشی معایب ندارد و تنها عیبی که می‌توان برای آن نام برد این است که قیمت آن نسبت به سیمان بالاتر است. اما طرز تفکری اشتباه است که فکر کنیم قیمت چسب کاشی بر روی هزینه تمام شده کار تاثیر می‌گذارد. چرا که با توجه به هزینه های دیگر اتفاقا مزیت های چسب کاشی آن ها را به شدت کاهش می‌دهد.

مزیت ها  و معایب سیمان نسبت به چسب کاشی

 

سیمان مقرون به صرفه و ارازن تر از چسب کاشی است و اعمال سیمان نیاز به مهارت، تخصص و تجربه دارد. محدودیتی که بر سیمان وارد است این است که در هر سطح و محیطی نمی توان از سیمان استفاده کرد. سیمان  بسیار فضای کار را کثیف نموده است و به تمیزی و کیفیت چسب کاشی نمی‌باشد. اگر در سیمان از شن تیره استفاده شود، میزان کیفیت به شدت کم می‌شود. بافت ملات سیمان و ضخامت و غلظت آن، موجب شده است که کنترل کردنش بسیار سخت تر باشد به همین دلیل است که نیاز به مهارت دارد.

میزان دما از نظر گرمی و سردی بر سیمان اثر می‌گذارد و احتمال ترک خوردگی دیوار یا کف را زیاد می‌کند. قبل از اعمال سیمان باید کاشی و سرامیک را خیساند. که خود این یک محدودیت و هدر رفت زمان محسوب می‌شود. از شرایط سطحی استفاده از سیمان باید به این مورد اشاره نمود که بر هلاف چسب کاشی که در هر سطحی به عمل می‌آید؛ برای استفاده از سیمان باید دیوار کاملا صاف و یکدست باشد.

تفاوت چسب کاشی و سیمان

 

تفاوت های زیادی در مواد، کاربرد و نحوه اعمال چسب کاشی و سیمان وجود دارد. قدرت چسبندگی چسب کاشی، چندین برابر بیشتر از چسبانندگی سیمان است. با چسب کاشی و سرامیک می توان سنگ و سرامیک های با اندازه بزرگ را به دیوار چسباند، بدون اینکه کاشی کنده شود. چسب کاشی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیمان دارد پس خطر پوک شدن دیوار یا کف در آن وجود ندارد. چسب کاشی ماده جدیدی برای دکوراسیون مدرن است. می توان از آن برای کفپوش ها استفاده شود و همچنین جاهای شیب دار.

 

حال سوال اصلی پیش می‌آید که با تمام مزایا و معایبی که گفته شد؛ چسب کاشی بهتر است یا سیمان؟

 چسب کاشی بهتر است یا سیمان؟

با توجه به بررسی های مزیت های چسب کاشی نسبت به سیمان و شرح عیب چسب کاشی نسبت به سیمان دریافیتم که چسب کاشی اغلب در اکثر موارد بسیار به صرفه تر است. اما اگر زیاد کیفیت و زمان برایتان مهم نیست می توانید از سیمان استفاده کنید.

سیمان قدمت  بالایی دارد و مصالح ساختمانی  است که قدیمی می‌باشد. که برای اتصال کاشی، سرامیک و … استفاده می‌شود. نحوه و مکانیزم عمل کرد سیمان و ملات سیمانی به این صورت است که، یک سری واکنش های شیمیایی در فرآیند هیدراسیون یا آبدهی سیمان اتفاق افتاده و با روی دادن پدیده سیفون سازی، چسبانندگی مورد نیاز در آن به وجود می‌آید.

در صنعت ساختمان سازی و با پیشرفت مواد مورد استفاده در مصالح ساختمانی و فرآیندهای ساخت و ساز، انتخاب هایی دیگری به جز سیمان برای چسباندن کاشی و سرامیک به وجود آمده است. اعم از چسب کاشی که تنها با اضافه کردن آب کیفیتی بهتر از ملات سیمان را در اختیار قرار می‌دهد.

 

با مطرح شدن موادی با این حجم از مزیت و ویژگی مهم و کارایی زیاد و سهولت در اعمال، استفاده از سیمان در ساخت و ساز کار عاقلانه ای به نظر نمی‌رسد. با چشم پوشی از مزیت های چسب کاشی انتخابی جز آن اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. و می تواند خسارات جبران ناپذیری به سرمایه، زمان وکیفیت و … کار شما وارد کند. در آخر با توجه به این مقاله نتیجه می‌گیریم که چسب کاشی بهتر از سیمان می باشد.

 

 

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست