تلفن: 02144000978

بندکشی و تمام چیزی که باید در مورد آن بدانید

بندکشی یکی از مهم‌ترین اقدام‌ها در راستای محافظت از سرامیک، کاشی و بناهای آجری است. آجرها پوشش بادوامی را برای دیوارهای داخلی و خارجی، دودکش‌ها و شومینه‌ها فراهم می‌کنند؛ اما، ملات مورد استفاده برای پر کردن درزها با گذشت زمان خراب می‌شود. این اتفاق حتی زمانی  که خود آجرها هنوز شکل خوبی داشته باشند نیز رخ می‌دهد. در چنین حالتی، بندکشی کاربرد خود را نشان می‌دهد.

برای زیباتر کردن ظاهر کاشی، سرامیک و یا بناهای آجری از سنگ‌تراشی استفاده می‌شود، بندکشی شامل برداشتن بخشی از ملات خراب، پر کردن درزها با ملات جدید (که دقیقاً با رنگ آجر مطابقت دارد) و سپس اعمال یک خط نازک بتونه با رنگ متضاد به سمت پایین است. این سبک بندکشی ظاهر مفاصل را خوب و باریک  نشان می‌دهد. اگرچه می‌توان این نوع بندکشی را برای هر نوع ساخت‌و‌ساز آجری استفاده کرد، اما معمولاً آن را می‌توان در خانه‌های آجری تاریخی یافت؛ جایی که مالکان می‌خواهند مفاصل بین کاشی ظاهر نازک اصلی خانه را دوباره به تصویر بکشند.

اگر شما به محافظت از آجرهای فرسوده خود در برابر فرسودگی ملات و بافت آن علاقه دارید و در عین حال به دنبال ایجاد کردن ظاهر جدیدی برای آن‌ها نیز هستید، به خواندن ادامه دهید تا دانش لازم را در مورد بندکشی و نکات اجرایی صحیح آن به طور کامل به دست آورید.

 

بندکشی به کمک تیغه روی دیوار آجری

 

اصطلاحات تخصصی: 

برای درک بهتر فرآیند بندکشی، یادگیری اصطلاحات سنگ‌تراشی زیر کمک می‌کند:

  • بند زدن: فرآیند پرکردن درزهای ملات در حین ساخت‌وساز جدید. هم‌چنین به درزهای ملات واقعی – یا فضاهای بین آجرها – در یک دیوار تمام شده اشاره دارد.
  • بندتراشی: فرآیند حذف ملات قدیمی از درزها و جایگزینی آن با ملات جدید.
  • بندکشی: فرآیند برداشتن ملات کهنه از درزها، جایگزینی آن با ملات متناسب با رنگ آجرها و سپس جاسازی خطوط باریک بتونه به رنگ متضاد (به نام فیله) در مرکز ملات جدید.

در حالی که اصطلاحات «بندتراشی» و «بند‌‌‌ کشی» اغلب به صورت مترادف استفاده می‌شوند، محصول نهایی این دو فرایند از نظر زیبایی‌شناسی متفاوت است. هر دوی این فرآیندها به نوعی شامل برداشتن و جایگزینی ملات فرسوده با ملات تازه هستند، اما بندتراشی شامل مرحلۀ اضافی اعمال خطوط متضاد در مرکز اتصالات نیست.

ویژگی های بصری بندکشی

برخی از افراد بند‌‌‌ کشی را انتخاب می‌کنند زیرا تضاد بصری واضح‌تری ایجاد می‌کند. به این دلیل که ملات با رنگ آجر مطابقت دارد. در واقع با این کار به جز بررسی دیوار از فاصلۀ نزدیک، راهی برای یافتن محل اتمام ملات و شروع آجر وجود نخواهد داشت. در واقع، فیله‌ها تا آن جا می‌توانند باعث خطای دید شوند که مغز گمان کند که خطوط کاملاً مستقیم، اتصالات ملات واقعی هستند. این پدیده باعث می شود کل دیوار طوری به نظر برسد که گویی با سنگ‌تراشی جدید ساخته شده است. از طرف دیگر، بند‌‌‌کشی باعث ایجاد ظاهری نرم و مواج در اتصالات ملات جدید می‌شود و لبه‌های تیز آجرها را تا حدی منحنی‌نر نشان می‌دهد. علاوه بر این، استفاده از ملات نوک‌تیز می‌تواند از نظر ظاهری تضاد جالبی ایجاد کند.

قبل از تعمیر ملات، بهتر است علت خرابی اتصالات ملات را به طور کامل بررسی کرد. فرسودگی اتصالات ملات می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله: کارکرد معیوب، فرسایش ناشی از دما و رطوبت شدید و فشار ناشی از وزن بالای آجرها. در حالی که آجرها اغلب حدود یک قرن دوام می‌آورند، عمر ملات معمولاً بین 25 تا 30 سال است؛ به این معنی که معمولاً در طول عمر یک ساختمان آجری بیش از یک بار نیاز به جایگزینی یا نوسازی ملات وجود دارد.

از آن جایی که اتصالات ملات ضعیف‌ترین بخش دیوار آجری هستند، مشاهدۀ ترک در میان درزها اتفاقی معمول است، حتی اگر خود آجرها کامل باقی بمانند. وجود چند ترک مویی نشان دهندۀ نیاز به بندکشی یا بندتراشی نیست، اما زمانی که ملات شروع به خرد شدن می‌کند و از شکاف‌ها می‌ریزد، باید قبل از این که ریزش ملات بیشتر بر ساختار دیوار تأثیر بگذارد، آن را تعمیر کنند. علاوه بر این اگر ملات خراب ترمیم نشود، در نهایت می‌تواند باعث ریزش دیوار یا دودکش شود.

آیا فرایند بندکشی نیاز به مهارت تخصصی دارد؟

با وجود این که افراد می‌توانند بندکشی را خودشان انجام بدهند اما بهتر است که این کار را به افراد ماهر بسپارند. روش فشرده‌سازی نیاز به دقت فوق‌العاده‌ای برای ایجاد توهم بصری تراز بودن اتصالات ملات دارد. اگر فیله‌های مورد استفاده برای ایجاد مفصل نهایی حتی مقدار بسیار کمی دورتر باشند، موجب میشود کل پروژه شلخته به نظر می‌رسد.

بندکشی حرفه ای معمولاً حدود شصت هزار تومان در هر متر مربع بسته به ارتفاع دیوار و نرخ استاندارد خدمات سنگ تراشی در منطقه شما، قیمت دارد. در مقابل، اگر تصمیم بگیرید که خودتان این فرایند را انتخاب انجام دهید، مواد مورد نیاز برای بند کشی (ملات و بتونه آهکی) کمتر از بیست هزار تومان در هر متر مربع است و می توانید ابزار لازم را با حدود دویست هزار تومان در روز اجاره کنید.

در صورت نیاز به تعویض کل آجرها، نصب مجدد و بند کشی به خصوص در هنگام کار با دیوارهای آجری بیرونی که اغلب باربر هستند باید به متخصصان واگذار شود. نصب یا تنظیم مجدد آجرهای جدید فرآیند پیچیده‌تری نسبت به بند تراشی و بند کشی روی یک دیوار یا دودکش با ساختاری سالم دارد.

فرآیند بند کشی

چه تصمیم بگیرید که خودتان دست به کار شوید یا یک متخصص را استخدام کنید، مراحل مربوط به بند کشی به شرح زیر است.

مرحله 1

برای شروع، اتصالات ملات موجود را تا عمق تقریباً دو سانت جدا کنید. بناها اغلب از فرز برای لایه برداری ملات قدیمی استفاده می‌کنند. این روش یک کار نامرتب است که نیاز به ماسک تنفسی دارد. به عنوان یک جایگزین، می‌توانید به چکش و اسکنه قدیمی و در عین حال مؤثر اعتماد کنید، اما این روش زمان‌برتر است.

مرحله 2

گرد و غبار و آشغال های درزهای ملات زمین را با برس سنگ تراشی یا نازل هوای پرفشار پاک کنید.

مرحله 3

پودر بندکشی را با آب مخلوط کنید تا با رنگ آجری موجود مطابقت داشته باشد. این مستلزم ترکیب با رنگدانه ملات است. اغلب برای به دست آوردن تطابق دقیق، کمی آزمایش لازم است. مطمئن شوید که نسبت دقیق رنگدانه به ملات را یادداشت کنید تا دسته های بعدی با همان رنگ ترکیب شوند.

مرحله 4

در این مرحله برای شروع مرحله پر کردن توصیه می شود با بند های افقی شروع کنید. بهتر است قبل از شروع کار، یک استاد کار را در محل کار مشاهده کنید، زیرا آنها از ترفندهای حرفه ای استفاده می کنند. از ریختن ملات روی آجرها اجتناب کنید.

مرحله 5

پس از استفاده از ملات مرطوب روی اتصالات، آن را صاف کنید تا شبیه یک سطح صاف یا منحنی کمی فرورفته باشد (بسته به ظاهر دلخواه شما).

مرحله 6

در هنگامی که ملات جدید شروع به سفت شدن کرد اما هنوز کمی انعطاف پذیر است، از یک ابزار نوک تیز و صاف  برای خراش دادن خطوط مستقیم در مرکز درزهای تازه پر شده استفاده کنید. سعی کنید خطوط را تا حد امکان صاف کنید.

مرحله 7

با دقت بتونه آهکی را روی خطوط خراشیده بمالید تا فیله های متضاد تشکیل شود و سپس اضافی آن را جدا کنید. یک استاد کار  به طور معمول از یک تیغه و یک چاقوی کوچک در این زمینه استفاده می کند، تا خطوط متضاد یکنواخت که در مرکز اتصالات ملات گسترده تر ایجاد کند.

برای خرید پودر بندکشی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *